uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.
Porady prawne a wypadek
Postępowanie w przypadku wypadku nie jest oczywiste i nie dla każdego jest ono jasne. Wynika to z wielu czynników, z których kluczowym jest niewątpliwie brak edukacji społecznej. Niewiele mówi się w Polsce o tym, jak postępować kiedy ma miejsce wypadek. Będąc obiektywnym musimy jednak podkreślić, że mimo wszystko z roku na rok jest coraz lepiej. W tekście nie poruszamy kwestii medycznych, ale prawo. Jak prawnie zachować się kiedy widzimy wypadek lub jesteśmy poszkodowanymi albo sprawcami? Kluczowe jest wezwanie policji. To musi zrobić ktoś z obecnych w miejscu wypadku i od tego zaczyna się całe postępowanie związane właśnie z prawnymi aspektami wypadków.
Studia prawnicze – elita?
O studiach na prawie zwykło mówić się, że jest to elita, że są to studia prawdziwie elitarne, niemające zbyt wielu wad i skierowane do rzeszy młodych osób, dla których najważniejsze cechy to rozwój osobisty, zwiększenie możliwości nauki, czy dobre zarobki. Niestety wraz ze zmianami w prawie, elitarność studiów prawniczych spada. Duża ilość studentów powoduje ponadto, że bardzo często młode osoby muszą iść na darmowe praktyki i robić wszystko, żeby w ogóle zdobyć doświadczenie zawodowe. Prawdziwą szansą jest dla nich dopiero założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje możliwość zwiększenia ilości klientów, prowadzenia ciekawych spraw i co tu ukrywać – zarobienia zdecydowanie większego wynagrodzenia niż w przypadku pracy dla kogoś, zwłaszcza w mało popularnych i renomowanych kancelariach prawnych.